Huntley Project dominate 4B District despite Joliet’s close attention

By Alastair Baker
Thursday, May 17, 2018

Photos by Mikaela Koski

Joliet’s Brett Robinson helped his team to 2nd place in the 1,600m relay.

(Above) Katie Jacobson, Red Lodge, placed 2nd in the pole vault.

(Right) Red Lodge’s Travis McKinney in the 1,600m race.

Both Huntley Projects teams swept the other schools aside at the 4B District finals in Laurel last weekend with the boys taking first on 185 points and the girls 167 points.

Closing in on the Red Devil boys was a good effort by Joliet, finishing 2nd on 119 points with Red Lodge taking 5th.

In the girls, the Lady Rams racked up 84 points coming 3rd with the Joliet girls finishing 6th.

Brett Robinson of Joliet kicked off the scoring, coming in 2nd in the 100m with a time of 11.32 and later 3rd in the 200m with 23.97.

Jakob May, Joliet, placed 2nd in the 800m with 2:10.27, the 1,600 and the 3,200m.

Red Lodge’s Austin Heimer picked off the winning spot in the 1,600m with a time of 4:52.15 and again in the 3,200m with 10:47.26

The Joliet boys also placed 2nd in the 400m relay and the 1,600m relay.

Joliet dominated the jumps, with Ry Olson, claiming 1st in the high jump, the long jump and the triple jump. Robinson claimed the pole vault.

Taylor Rowlison, Joliet, also took 2nd in the long jump.

In the girls competition, Red Lodge, Katie Jacobsen took 1st in the 800m with a time of 2:36.30 and 2nd in the 1,600m with 6:05.56. Team mate Riki Poore finished 2nd in the 300m hurdles and Emma Evenson, Red Lodge, took 3rd on 51.58.

In the 400m relay Red Lodge placed 3rd with 53.20 and took 1st in the 1,600m relay with a time of 4:24.41.

In the jumps Kallie Zinne, Joliet, took 1st in the high jump and long jump and 2nd in triple jump. Joelle Luoma, Joliet place 3rd in high jump and Makenna Bushman took 3rd in long jump.

Jacobsen of Red Lodge, placed 2nd in pole vault while team mate Poore took 2nd in long jump.

Luoma, Joliet, placed 3rd in javelin.

RESULTS

BOYS

100: 1. Hernandez, Austin, HP, 11.14; 2. Robinson, Brett, Joliet, 11.32; 3. Sumner, Lane, HP, 11.34; 4. Lemburg, Dalton, Shepherd, 11.78; 5. Croy, Asher, HP, 11.87; 6. Smith, Parker, Joliet, 12.09.

200: 1. Hernandez, Austin, HP, 23.15; 2. Sumner, Lane, HP, 23.32; 3. Robinson, Brett, Joliet, 23.97; 4. Russell, Zach, Red Lodge, 24.0; 5. Burns, Mitchell, HP, 24.27; 6. Goddard, Connor, Columbus, 24.53.

400: 1. Rae, Tanner, Roundup, 53.35; 2. Budell, Christian, HP, 53.53; 3. Burns, Mitchell, HP, 53.61; 4. Graves, Bradley, HP, 53.64; 5. McHenry, Reice, Roundup, 54.39; 6. Jetmore, Jay, Red Lodge, 54.86.

800: 1. Richardson, Patrick, Shepherd, 2:04.7; 2. May, Jakob, Joliet, 2:10.27; 3. Goddard, Connor, Columbus, 2:10.83; 4. Heimer, Austin, Red Lodge, 2:11.45; 5. Sholley, Hunter, HP, 2:12.04; 6. Barber, Christian, Roundup, 2:14.39.

1,600: 1. Heimer, Austin, Red Lodge, 4:52.15; 2. May, Jakob, Joliet, 4:54.98;

3. Richardson, Patrick, Shepherd, 4:57.9;

4. Schaff, Kyle, HP, 5:03.71; 5. Sholley, Hunter, HP, 5:15.20; 6. Sheils, Hunter, Columbus, 5:21.64.

3,200: 1. Heimer, Austin, Red Lodge, 10:47.26; 2. May, Jakob, Joliet, 10:50.94;

3. Schaff, Kyle, HP, 10:51.64; 4. Rosman, Taylor, Shepherd, 11:47.8; 5. Gorham, Nate, Shepherd, 12:04.72; 6. Evans, Thomas, Shepherd, 12:16.96.

110 hurdles: 1. Graves, Bradley, HP, 15.09; 2. Hust, Chris, HP, 15.73; 3. Jacobson, Michael, Columbus, 17.30; 4. Johnson, Jayden, Shepherd, 17.98; 5. Gorham, Nate, Shepherd, 18.22; 6. Zeigler, Kaden, Columbus, 18.66.

300 hurdles: 1. Hust, Chris, HP, 40.25; 2. Graves, Bradley, HP, 42.04; 3. Johnson, Jayden, Shepherd, 44.07; 4. Jacobson, Michael, Columbus, 44.8; 5. Tomlin, Braden, Red Lodge, 45.05; 6. Gorham, Nate, Shepherd, 46.05.

400 relay: 1. Huntley Project (Sumner, Lane, Graves, Bradley, Croy, Asher, Hernandez, Austin), 44.24; 2. Joliet (Smith, Parker, Olson, Ry, Rowlison, Taylor, Robinson, Brett), 46.08; 3. Roundup (McHenry, Reice, Kembel, MaKale, Rae, Tanner, Bedford, Ian), 46.68; 4. Shepherd (Helgeson, Tanner, Faulk, Mason, Michels, Kohl, Lemburg, Dalton), 47.34;

5. Columbus (Palmer, Nate, Pantoja, Eduardo, Goddard, Connor, Getz, Colton), 47.48; 6. Red Lodge (Davis, Finnegan, Russell, Zach, Reynolds, Elijah, Jetmore, Jay), 47.52.

1,600 relay: 1. Huntley Project (Budell, Christian, Graves, Bradley, Hust, Chris, Burns, Mitchell), 3:37.19; 2. Joliet (Newton, Kendall, Dimond, Bryant, Robinson, Brett, Olson, Ry), 3:45.33; 3. Roundup (McHenry, Reice, Vescovi, Ian, Kembel, MaKale, Rae, Tanner), 3:48.11; 4. Red Lodge (Russell, Zach, Tomlin, Braden, Reynolds, Elijah, Jetmore, Jay), 3:51.52;

5. Columbus (Jacobson, Michael, Pantoja, Eduardo, Goddard, Connor, Sutton, Dylan), 3:51.74; 6. Shepherd (Johnson, Jayden, Michaels, Karter, Richardson, Patrick, Lemburg, Dalton), 3:52.28.

High jump: 1. Olson, Ry, Joliet, 6-2; 2. Hust, Chris, HP, 6-0; 3. Rosman, Taylor, Shepherd, 5-8; 4. Sutton, Dylan, Columbus, J5-8; 5. Bailey, Caleb, Joliet, J5-8; 6. Downing, Dante, Shepherd, 5-6.

Pole vault: 1. Robinson, Brett, Joliet, 13-6; 2. Donally, Logan, HP, 12-0; 3. Kistler, Chris, HP, 10-6; 4. Ellis, Kordel, HP, J10-6; 5. Tomlin, Braden, Red Lodge, 10-0; 6. Jacobsen, Spencer, Red Lodge, 9-6.

Long jump: 1. Olson, Ry, Joliet, 21-9.5;

2. Rowlison, Taylor, Joliet, 20-2.5; 3. Keever, Sean, Shepherd, 20-1; 4. Hust, Chris, HP, 19-9; 5. Russell, Zach, Red Lodge, 19-8.5; 6. Reynolds, Keenan, Huntley Proj, 19-8.

Triple jump: 1. Olson, Ry, Joliet, 43-2; 2. Rowlison, Taylor, Joliet, 40-1; 3. Sutton, Dylan, Columbus, 39-11.25; 4. Bailey, Caleb, Joliet, 39-1; 5. Reid, Jay, HP, 38-8;

6. Fike, Riven, Joliet, 38-0.5.

Shot put: 1. Harper, Curtis, Roundup, 45-9.5; 2. Harrell, Tanner, Shepherd, 44-0.5; 3. Croy, Tylan, HP, 42-7.5; 4. Flanscha, Ian, Roundup, 41-1; 5. Buchanan, Blaine, HP, 39-10; 6. O'Rourke, Grant, Joliet, 39-2.25.

Discus: 1. Harrell, Tanner, Shepherd, 134-11; 2. Croy, Tylan, HP, 126-9; 3. Wenz, Gustav, Shepherd, 122-4; 4. Buchanan, Blaine, HP, 120-7; 5. Flanscha, Ian, Roundup, 119-8; 6. Grimsrud, Journey, HP, 118-5.

Javelin: 1. Wenz, Gustav, Shepherd, 153-3; 2. Downing, Dante, Shepherd, 140-9;

3. Rae, Tanner, Roundup, 137-11; 4. Croy, Tylan, HP, 135-8; 5. Harper, Curtis, Roundup, 135-0; 6. Budell, Cade, HP, 134-9.

GIRLS

Team  scores: Huntley Project 167, Roundup 90, Red Lodge 84, Shepherd 64, Columbus 63, Joliet 59.

100: 1. Marema, Maddisen, Shepherd, 12.87; 2. Strommen, RaiLeigh, Columbus, 13.42; 3. Graves, Alana, HP, 13.47;

4. Chase, Chantel, HP, 13.5; 5. Valdez, McKayla, Columbus, 13.78; 6. Goffena, Makayla, Roundup, 13.99.

200: 1. Graves, Alana, HP, 27.35; 2. Marema, Maddisen, Shepherd, 27.39; 3. LeBrun, Amber, Columbus, 27.88; 4. Chase, Chantel, HP, 28.31; 5. Strommen, RaiLeigh, Columbus, 28.43; 6. Wolff, Savanna, Roundup, 28.82.

400: 1. Graves, Alana, HP, 1:01.73; 2. Wolff, Savanna, Roundup, 1:01.97; 3. LeBrun, Amber, Columbus, 1:02.04; 4. Kelly, Kylie, Red Lodge, 1:04.23; 5. Chase, Chantel, HP, 1:04.73; 6. Murdock, Tenley, Shepherd, 1:06.13.

800: 1. Jacobsen, Katie, Red Lodge, 2:36.30; 2. Green, Rylee, Roundup, 2:41.10; 3. Richard, Shaena, HP, 2:45.38;

4. Ferguson, Kailey, Shepherd, 2:48.47;

5. Webber, Emma, Roundup, 2:51.77; 6. Kelly, Natalie, Shepherd, 2:55.27.

1,600: 1. Green, Rylee, Roundup, 6:03.21; 2. Jacobsen, Katie, Red Lodge, 6:05.56; 3. Oberlander, Haylie, HP, 6:25.25; 4. Lundin, Keani, Shepherd, 6:47.39; 5. Lee, Josie, Columbus, 6:51.93; 6. Donahue, Emily, Roundup, 7:12.48.

3,200: 1. Green, Rylee, Roundup, 13:14.78; 2. Oberlander, Haylie, HP, 13:29.59; 3. Gillis, Anna, Roundup, 14:01.45; 4. Fogle, Hailey, Shepherd, 15:20.22; 5. Donahue, Emily, Roundup, 15:22.77; 6. Pazoff, Molly, HP, 18:23.56. 100 hurdles: 1. Poore, Riki, Red Lodge, 16.82; 2. Murdock, Jaycee, Shepherd, 16.99; 3. Dalke, Keyona, Shepherd, 18.00; 4. Evenson, Emma, Red Lodge, 18.05; 5. Murdock, Tenley, Shepherd, 18.08; 6. Goffena, Makayla, Roundup, 18.16.

300 hurdles: 1. Angel, Selina, Roundup, 48.17; 2. Poore, Riki, Red Lodge, 48.91;

3. Evenson, Emma, Red Lodge, 51.58; 4. Murdock, Tenley, Shepherd, 51.61; 5. Murdock, Jaycee, Shepherd, 53.15; 6. Goffena, Makayla, Roundup, 55.53.

400 relay: 1. Columbus (Valdez, McKayla, Strommen, RaiLeigh, LeBrun, Amber, Lorash, Liz), 52.58; 2. Huntley Project (Taylor, Maggie, Graves, Alana, Reynolds, Kamille, Chase, Chantel), 52.62; 3. Red Lodge (Evenson, Emma, Kelly, Kylie, Jacobsen, Katie, Poore, Riki), 53.20; 4. Shepherd (Murdock, Jaycee, Marema, Maddisen, Ferguson, Kailey, Murdock, Tenley), 53.39; 5. Roundup (Wolff, Savanna, Webber, Emma, Weigum, Emily, Angel, Selina), 54.37; 6. Joliet (O'Dore, McKendra, Bertolino, Kala, Schwend, Merrin, Miller, Brooke), 59.92. 1,600 relay: 1. Red Lodge (Evenson, Emma, Kelly, Kylie, Jacobsen, Katie, Poore, Riki), 4:24.41; 2. Huntley Project (Chase, Chantel, Richard, Shaena, Reynolds, Kamille, Graves, Alana), 4:26.56; 3. Columbus (Valdez, McKayla, Rouane, Brenna, Strommen, RaiLeigh, LeBrun, Amber), 4:29.69; 4. Roundup (Wolff, Savanna, Green, Holli, Goffena, Makayla, Webber, Emma), 4:39.37; 5. Shepherd (Ferguson, Kailey, Murdock, Tenley, Murdock, Jaycee, Leishman, Abby), 4:41.59;

6. Joliet (O'Dore, McKendra, Miller, Brooke, Zinne, Kallie, Luoma, Joelle), 4:49.99.

High jump: 1. Zinne, Kallie, Joliet, 5-2; 2. Cooper, Hannah, HP, 4-8; 3. Luoma, Joelle, Joliet, 4-6; 4. Schmidt, Abby, HP, J4-6; 5. Teeters, Kayla, Columbus, 4-4; 6. Rouane, Brenna, Columbus, J4-4.

Pole vault: 1. Angel, Selina, Roundup, 9-6; 2. Jacobsen, Katie, Red Lodge, 8-6;

3. Ault, Camryn, Columbus, 8-0; 4. Zinne, Kallie, Joliet, 7- 6; 5. Bertolino, Kala, Joliet, J7-6; 6. Evenson, Emma, Red Lodge, 7-0.

Long jump: 1. Zinne, Kallie, Joliet, 16-1.5; 2. Poore, Riki, Red Lodge, 15-4;

3. Bushman, Makenna, Joliet, 14-10.75;

4. Angel, Selina, Roundup, 14-9; 5. Reynolds, Kamille, HP, 14-7.5; 6. Goffena, Makayla, Roundup, 14-6.5.

Triple jump: 1. Reynolds, Kamille, HP, 32-8.75; 2. Zinne, Kallie, Joliet, 32-6.5;

3. Valdez, McKayla, Columbus, 31-6.75;

4. Lorash, Liz, Columbus, 31-1.5; 5. Knudsen, Shelby, Columbus, 29-3; 6. Bertolino, Kala, Joliet, 28-10.25.

Shot put: 1. Poole, Emily, HP, 35-0; 2. Petrie, Hannah, HP, 31-8.5; 3. Dole, Kayree, HP, 31-6.5; 4. Castro, Celsa, Roundup, 31-0.25; 5. Boscan, Nadia, Shepherd, 28-8.25; 6. Bushman, Makenna, Joliet, 28-4.5.

Discus: 1. Poole, Emily, HP, 121-1; 2. Dole, Kayree, HP, 106-6; 3. Sedgwick, Tristen, HP, 97-2; 4. Castro, Celsa, Roundup, 97-1; 5. Ekness, Faith, Shepherd, 96-8; 6. Miller, Brooke, Joliet, 88-10.

Javelin: 1. Poole, Emily, HP, 142-2; 2. Oblander, Shelbie, HP, 105-7; 3. Luoma, Joelle, Joliet, 102-10; 4. Schmidt, Abby, HP, 96-4; 5. Bertolino, Kala, Joliet, J96-4;

6. Avent, Zoe, Red Lodge, 88-11.

Upcoming Events

  • Monday, November 19, 2018 - 7:00pm
    Joliet Group meets at the Community Center Monday at 7 p.m.
  • Tuesday, November 20, 2018 - 7:00pm
    Now Group meets at the Bridger United Methodist Church, 222 W. Broadway (west entrance of church) Tuesday at 7 p.m.
  • Thursday, November 22, 2018 - 7:00pm
    Meets every Thursday, 7 p.m. – 8 p.m. at the Red Lodge Area Community Foundation, 122 S. Hauser. It is open to all. 425- 1755.
  • Thursday, November 22, 2018 - 7:00pm
    Clarks Fork Group meets at St. Joseph’s Catholic Hall, north end of Montana Avenue, Thursday at 7 p.m.
  • Monday, November 26, 2018 - 7:00pm
    Joliet Group meets at the Community Center Monday at 7 p.m.
  • Tuesday, November 27, 2018 - 7:00pm
    Now Group meets at the Bridger United Methodist Church, 222 W. Broadway (west entrance of church) Tuesday at 7 p.m.

The Carbon County News

Street Address:

11 N. Broadway, Red Lodge, MT 59068

Mailing Address:

P.O. Box 970, Red Lodge, MT 59068

Phone: 406-446-2222

Fax: 406-446-2225

Toll-Free: 800-735-8843

Open: Monday-Friday, from 7 a.m. to 5 p.m.