Joliet boys take 7th at State track

Thursday, May 30, 2019

By Alastair Baker

News Editor

 

Ry Olson and Caleb Bailey of Joliet steered their team to a 7th place finish at the State B track and field championships at Legends Stadium, Kalispell, last week. 

Olson took 1st in triple jump, 2nd in long jump and 4th in high jump while teammate Bailey finished 4th in the triple jump.

Olson just failed to retain his defense in the long jump. 

Braden Tomlin of Red Lodge finished 4th in the 300m race. 

For the girls, Katie Jacobsen, Red Lodge, led the way taking 2nd in the 800m, 5th in the 1,600m, and 6th in pole vault. 

Kallie Zinne, Joliet, took 2nd in the high jump. 

 

Results below:

BOYS

Team scores: 1. Huntley Project 122; 2. Manhattan 43; 3. Townsend 41; 4. Big Timber 40; 5. Glasgow 37; 6. Missoula Loyola 35; 7. Joliet 26; 8. Fairfield 24; 9. Jefferson 23; 10. Wolf Point 22; 11. Three Forks 20; 12. St Labre 15; 13. Malta 12; 14. Troy 11; 15. Bigfork 10; 16. Thompson Falls 9; 16. Deer Lodge 9; 18. Anaconda 6; 19. Shelby 5; 20. Red Lodge 4; 20. Harlem 4;20. Eureka 4; 23. Colstrip 2; 23. Forsyth 2; 25. Columbus 1.

300 Meters: 1, Casey Gunlikson, Big Timber, 38.11. 2, Bradley Graves, Huntley Proj, 38.90. 3, Chris Hust, Huntley Proj, 39.55. 4, Braden Tomlin, Red Lodge, 41.49. 5, Braedon Stosich, Big Timber, 42.11. 6, Joey Visser, Jefferson, 42.54.

High Jump: 1, Noah Bouchard, Huntley Proj, 6-08. 2, Wyatt Duke, Bigfork, 6-06. 3, Avery Stiles, Jefferson, J6-06. 4, Ry Olson, Joliet, 6-02. 5, Owen Long, Three Forks, 6-00. 6, Dyllon McDermid, Deer Lodge, J6-00.

Long Jump: 1, Avery Stiles, Jefferson, 22-03. 2, Ry Olson, Joliet, 21-11.75. 3, Cooper Waters, Loyola-Sacre, 21-02.25. 4, Gordon McMillion, Loyola-Sacre, 21-01.25. 5, Noah Bouchard, Huntley Proj, 20-09.50. 6, Chris Hust, Huntley Proj, 20-08.75.

Triple Jump: 1, Ry Olson, Joliet, 44-00.50. 2, Payden Lynn, Three Forks, 43-10.75. 3, Bryce Olson, Three Forks, 43-02. 4, Caleb Bailey, Joliet, 41-11.50. 5, Wyatt Brusven, Shelby, 41-05. 6, Dylan Sutton, Columbus, 40-06.75.

GIRLS

Team Scores: 1. Baker and Huntley Project 74; 3. Colstrip 63; 4. Deer Lodge 42; 5. Three Forks 35; 6. Cut Bank 32; 7. Bigfork 29; 8. Wolf Point 27; 9. Glasgow 23; 10. Harlem 18; 11. Eureka 17; 12. Malta 16; 13. Manhattan 11.3333; 14. Red Lodge, 11; 15. Forsyth, 8; 16.) Joliet, 7; 17.) St Ignatius, 6.33333; 18.) Whitehall, 5; 18.) Shepherd, 5; 20.) Thompson Falls, 4.33333; 21.) Rocky Boy, 4; 21.) Roundup, 4; 21.) Columbus, 4; 24.) Poplar, 2; 24.) Fairfield, 2; 24.) Lodge Grass, 2; 27.) Jefferson, 1.

Girls 800 Meter Run B: 1, Whitney Hanson, Colstrip, 2:17.48. 2, Katie Jacobsen, Red Lodge, 2:19.60. 3, Ashlyn Lutts, Baker, 2:21.10. 4, Natalie Lile, Huntley Proj, 2:21.43. 5, Emily Kolstad, Glasgow, 2:24.27. 6, Hayley Burns, Colstrip, 2:24.41.

Girls 1600 Meter Run B: 1, Whitney Hanson, Colstrip, 5:12.57. 2, L’Tia Lawrence, Harlem, 5:15.69. 3, Hallie Hemenway, Manhattan, 5:19.51. 4, Hayley Burns, Colstrip, 5:20.40. 5, Katie Jacobsen, Red Lodge, 5:23.15. 6, Natalie Lile, Huntley Proj, 5:26.67.

Girls High Jump B: 1, Mya Fourstar, Wolf Point, 5-03. 2, Kallie Zinne, Joliet, 5-00. 2, Abby Juve, Wolf Point, 5-00. 4, Jolee Gotfredson, Colstrip, J5-00. 5, Canzas HisBadHorse, Colstrip, 4-10. 6, Afton Brander, St Ignatius, J4-10. 6, Jody Detlaff, Thompson Fal, J4-10. 6, Madeline Severson, Manhattan, J4-10.

Girls Pole Vault B:1, Kamryn Scully, Powell Count, 11-00. 2, Dakota Manecke, Cut Bank, 10-06. 3, Emily Kolstad, Glasgow, 9-06. 4, Maya Stiles, Thompson Fal, J9-00. 5, Paisley Ferdina, Wolf Point, J9-00. 6, Katie Jacobsen, Red Lodge, J9-00.

Category:

The Carbon County News

Street Address:

11 N. Broadway, Red Lodge, MT 59068

Mailing Address:

P.O. Box 970, Red Lodge, MT 59068

Phone: 406-446-2222

Fax: 406-446-2225

Toll-Free: 800-735-8843

Open: Monday-Friday, from 7 a.m. to 5 p.m.