Lady Rockets’ 2 points shy of being champs

Thursday, May 16, 2019

Photo by Mikaela Koski
Lukas Kosel, Roberts, competes in the 1600m relay.

By Alastair Baker

News Editor

 

The Roberts Lady Rockets battled with Harlowton for the top sport at the District 6C at the Laurel Sports Complex last week. The two teams left everyone in the dust as they competed at every turn for every point, eventually finishing with the Engineers on 97 and the Lady Rockets on 96 points. 

Bridger’s Lady Scouts were 3rd on 66 points. 

Roberts’ boys took 3rd on 74 points while Park City ran away with the title on 131 points. 

The Divisional C track meet will be in Laurel May 16. 

Girls

Team scores: Harlowton 97, Roberts 96. Bridger 66, Absarokee 57, Park City 46, Reed Point/Rapelje 43, Belfry 41, Plenty Coups 36, Broadview-Lavina 19, Ryegate 12, Fromberg 10

100 Meters: 2, DeVries, Emma, Roberts, 14.31. 5, Kroll, Kyra, Bridger, 14.85. 

200 Meters: 2, DeVries, Emma, Roberts, 28.69, Kroll, Kyra, Bridger, 30.60. 6, Kuntz, Jermaine, Roberts, 30.69.

400 Meters: 5, Bear, Kimberly, Roberts, 1:13.97. 6, Litten, Cassidy, Belfry,1:14.37.

800 Meters: 2, Pitts, McKenzie, Roberts, 2:50.03. 6, Lowery, Jaycie, Fromberg, 3:07.04.

1600 Meters: 4, Litten, Cassidy, Belfry, 6:50.30. 5, Lowery, Jaycie, Fromberg, 6:53.77. 

3200 Meters: 4, Litten, Cassidy, Belfry, 14:46.90. 

100 Meter Hurdles: 1, Herden, Whitney, Belfry, 18.32. 4, Doll, Brighid, Roberts, 19.90. 5, Lowery, Jaycie, Fromberg, 20.77. 

300 Meter Hurdles: 2, Herden, Whitney, Belfry, 54.75. 4, Doll, Brighid, Roberts, 56.64. 5, Litten, Cassidy, Belfry, 57.58. 

400 Meter Relay: 1, Roberts 55.43, 2, Reed Point/Rapelje, 58.26. 3, Absarokee, 58.32. 4, Bridger, 59.43. 5, Belfry, 59.50.

1600 Meter Relay: 2, Bridger, 4:55.77. 4, Roberts, 5:06.07.

High Jump: 1, DeVries, Emma, Roberts, 4-08. 2, Pitts, McKenzie, Roberts, 4-06. 

Pole Vault: 3, Doll, Brighid, Roberts, 6-06. 6, Hess, Skyler, Roberts, 5-00.

Long Jump: 1, Kroll, Kyra, Bridger, 16-02. 2, DeVries, Emma, Roberts, 15-06.25. 5, Fusco, Sammi, Bridger, 14-04. 

Triple Jump: 2, Fusco, Sammi, Bridger, 30-02.25. 

Shot Put: 2, Adkins, Jessica, Bridger, 30-08.50. 3, Bear, Kimberly, Roberts, 29-08.25. 4, Thormahlen, Alyssa, Belfry, 28-06.75. 

Discus: 1, Adkins, Jessica, Bridger, 111-09. 3, Thormahlen, Alyssa, Belfry, 83-07. 4, Guffey, Siera, Fromberg, 83-03. 

Javelin: 1, Adkins, Jessica, Bridger, 106-00. 2, Bear, Kimberly, Roberts, 89-02. 5, Stringari, Maria, Bridger, 76-01. 6, Guffey, Siera, Fromberg, 76-00.

 

Boys

Team scores: 3.Roberts 74, 6. Bridger 37, 8.Fromberg 23.

100 Meters: 1, Holstein, Erik, Fromberg, 12.07. 4, Pospisil, Kalen, Bridger, 12.29. 

200 Meters: 3, Holstein, Erik, Fromberg, 25.70. 4, DeVries, Ryan, Roberts, 25.75. 5, Pospisil, Kalen, Bridger, 25.98. 6, Kallevig, Jake, Bridger, 26.31.

400 Meters: 2, Kallevig, Jake, Bridger, 53.72. 4, DeVries, Ryan, Roberts, 55.57. 

800 Meters: 3, Schmaltz, Boone, Roberts, 2:10.64. 5, Kallevig, Jake, Bridger, 2:13.39. 

1600 Meters: 2, Schmaltz, Boone, Roberts, 5:00.88. 4, Bickel, Gavyn, Roberts, 5:22.15. 6, Feldt, Dominik, Bridger, 5:47.72.

3200 Meters: 1, Schmaltz, Boone, Roberts, 11:13.65. 2, Bickel, Gavyn, Roberts, 11:17.36. 4, Lowery, Ty, Fromberg, 12:50.58. 

110 Meter Hurdles: 6, Lowery, Ty, Fromberg, 20.54.

300 Meter Hurdles: 3, Pospisil, Kalen, Bridger, 49.38. 6, Lowery, Ty, Fromberg, 52.28.

400 Meter Relay: 3, Bridger, 47.71. 

1600 Meter Relay: 5, Roberts, 3:59.27. 6, Bridger, 4:00.74.

High Jump: 6, Kosel, Benjamin, Roberts, J5-04.

Pole Vault: 3, DeVries, Ryan, Roberts, 9-00. 5, Kosel, Benjamin, Roberts, 7-06.

Long Jump: 4, Klaassen, Brandon, Bridger, 17-05.50. 6, Sweet, Ryan, Bridger, 16-05.25.

Triple Jump: 6, Klaassen, Brandon, Bridger, 37-01.50.

Shot Put: 1, Ehrlich, Preston, Roberts, 44-05.50. 6, Holstein, Erik, Fromberg, J35-06.

Discus: 1, Ehrlich, Preston, Roberts, 132-08.

Category:

Upcoming Events

  • Monday, July 22, 2019 - 7:00pm
    Joliet Group meets at the Community Center Monday at 7 p.m.
  • Tuesday, July 23, 2019 - 7:00pm
    Now Group meets at the Bridger United Methodist Church, 222 W. Broadway (west entrance of church) Tuesday at 7 p.m.
  • Thursday, July 25, 2019 - 7:00pm
    Meets every Thursday, 7 p.m. – 8 p.m. at the Red Lodge Area Community Foundation, 122 S. Hauser. It is open to all. 425- 1755.
  • Thursday, July 25, 2019 - 7:00pm
    Clarks Fork Group meets at St. Joseph’s Catholic Hall, north end of Montana Avenue, Thursday at 7 p.m.
  • Friday, July 26, 2019 - 7:00pm
    Rock Creek Group meets Tuesdays and Saturdays at 8 a.m. and Wednesdays and Fridays at 7 p.m. at Calvary Church, 9 N Villard, Red Lodge.
  • Monday, July 29, 2019 - 7:00pm
    Joliet Group meets at the Community Center Monday at 7 p.m.

The Carbon County News

Street Address:

11 N. Broadway, Red Lodge, MT 59068

Mailing Address:

P.O. Box 970, Red Lodge, MT 59068

Phone: 406-446-2222

Fax: 406-446-2225

Toll-Free: 800-735-8843

Open: Monday-Friday, from 7 a.m. to 5 p.m.