Lady Rockets zoom to 2nd at Tri-Valley Meet

By: 
Alastair Baker
News Editor
Thursday, May 9, 2019

Photos by Mikaela Koski
Above, Brandon Klaassen, Bridger, runs in the 1,600m.

Above,Jaycie Lowery, Fromberg, competes in the 3,200m race.

Right, MaKenzie Pitts, Roberts, in the 1,600m relay.

By Alastair Baker

News Editor

 

Roberts and Bridger girls’ teams led the way for Carbon County teams at the Tri-Valley Meet at Columbus last week. The Lady rockets finished on 87 points, just 3 short of taking the tournament from Harlowton at 89 points. Lady Scouts took home 61 points. 

Roberts athletes Emma DeVries, Roberts, took 3rd in the 100m and 2nd in the 200m with Mckenzie, Pitts, taking 2nd in the 800m. Grayce Payovich, took top place in high jump.

Cassidy Litten, Belfry, made runner up places in the 1,600m and the 3,200m. team-mate Whitney Herden came 3rd in the 300m hurdles. 

Kyra Kroll, Bridger, jumped into first in long jump, just beating Emma DeVries of Roberts.

Jessica Adkins, Bridger, took 1st in shot and 2nd in discus.

For the boys, Gavyn Bickel, Roberts, took 1st in t he 3,200m and team- mate Preston Ehrlich, came 1st in both shot putt and discus. 

Results below:

GIRLS

Team scores: Harlowton 89, Roberts 87, Park City 68, Bridger 61, Absarokee 45, Reed Point-Rapelje 39, Belfry 38, Plenty Coups 34, Broadview-Lavina 24, Ryegate 16, Fromberg 8.

100: 1, Roberts, Dakota, Ryegate, 13.58. 3, DeVries, Emma, Roberts, 13.79. 4, Kroll, Kyra, Bridger, 13.95. 5, Herden, Whitney, Belfry, 14.01. 6, Kuntz, Jermaine, Roberts, 14.34.

200: 1, Martin, Emmy, Harlowton, 28.06. 2, DeVries, Emma, Roberts, 28.47. 5, Kroll, Kyra, Bridger, 30.40. 6, Kuntz, Jermaine, Roberts, 30.43.

400: 1, Standsoverbull, Lena, Plenty Coups, 1:12.29. 5, Scianna, Bethany, Bridger, 1:25.58. 

800: 1, Hagl, Alexis, Harlowton, 2:49.48. 2, Pitts, McKenzie, Roberts, 3:02.49. 

1,600: 1, Standsoverbull, Lena, Plenty Coups, 6:04.01. 2, Litten, Cassidy, Belfry, 6:37.23. 

3,200: 1, Standsoverbull, Lena, Plenty Coups, 13:32.66. 2, Litten, Cassidy, Belfry, 15:04.40. 5, Lowery, Jaycie, Fromberg, 16:04.84.

100 hurdles: 1, Goldy, Alexis, Park City, 18.51. 2, Herden, Whitney, Belfry, 18.63. 5, Doll, Brighid, Roberts, 20.30. 6, Lowery, Jaycie, Fromberg, 20.58.

300 hurdles: 1, Martin, Emmy, Harlowton, 53.40. 3, Herden, Whitney, Belfry, 54.41. 4, Litten, Cassidy, Belfry, 57.00. 5, Doll, Brighid, Roberts, 59.27. 6, Lowery, Jaycie, Fromberg, 1:01.38.

400 relay: 1, Roberts 56.78. 2, Harlowton 56.93. 3, Bridger 59.18. 4, Absarokee 59.36. 5, Reed Point/Rapelje 59.39. 6, Belfry 1:00.69.

1,600 relay: 1, Harlowton 4:58.71. 2, Bridger 5:06.46. 3, Roberts 5:15.00. 4, Absarokee 5:25.81.

High jump: 1, Payovich, Grayce, Roberts, 4-06. 3, DeVries, Emma, Roberts, 4-04. 

Pole vault: 1, Dreese, Hannah, Broadview-La, 7-00. 3, Payovich, Grayce, Roberts, 6-00. 3, Doll, Brighid, Roberts, 6-00. 

Long jump: 1, Kroll, Kyra, Bridger, 15-05.50. 2, DeVries, Emma, Roberts, 15-04.50..

Triple jump: 1, Ott, Jocelyn, Reed Point/R, 32-05. 3, Fusco, Sammi, Bridger, 28-11.75. 

Shot put: 1, Adkins, Jessica, Bridger, 29-06.75. 3, Bear, Kimberly, Roberts, 28-08. 6, Thormahlen, Alyssa, Belfry, 27-03.75.

Discus: 1, Feddes, Lexi, Absarokee, 98-05.50. 2, Adkins, Jessica, Bridger, 94-06.50. 4, Bear, Kimberly, Roberts, 72-09.50. 5, Guffey, Siera, Fromberg, 67-04. 6, Stringari, Maria, Bridger, 67-00.

Javelin: 1, Verke, Blakely, Park City, 83-00. 4, Stringari, Maria, Bridger, 69-02. 5, Guffey, Siera, Fromberg, 66-06. 6, Bear, Kimberly, Roberts, 65-06.

 

BOYS

Team scores: Park City 146, Harlowton 106, Reed Point-Rapelje 71, Roberts 52, Bridger 35, Fromberg 28, Absarokee 24, Broadview-Lavina 22, Ryegate 14.

100: 1, Zimdars, Garrett, Park City, 11.82. 2, Holstein, Erik, Fromberg, 11.89. 3, Pospisil, Kalen, Bridger, 12.10. 

200: 1, Downing, Corbin, Park City, 23.74. 4, Holstein, Erik, Fromberg, 24.26. 5, Pospisil, Kalen, Bridger, 24.79. 

800: 1, Steinfeldt, Lawson, Reed Point/R, 2:11.79. 5, Feldt, Dominik, Bridger, 2:25.16. 

1,600: 1, Steinfeldt, Lawson, Reed Point/R, 4:51.22. 3, Bickel, Gavyn, Roberts, 5:10.11. 5, Feldt, Dominik, Bridger, 5:29.33. 

3,200: 1, Bickel, Gavyn, Roberts, 11:36.21.

110 hurdles: 1, Brown, Colter, Broadview-La, 18.76. 5, Lowery, Ty, Fromberg, 20.51. 

300 hurdles: 1, Downing, Corbin, Park City, 44.32. 3, Pospisil, Kalen, Bridger, 49.99. 6, Lowery, Ty, Fromberg, 53.38.

400 relay: 1, Park City 47.54. 2, Harlowton 47.63. 3, Absarokee 48.55. 4, Bridger 51.10. 5, Broadview-Lavina 51.18. 6, Fromberg ‘B’ 51.77.

1,600 relay: 1, Harlowton 3:50.66. 2, Reed Point/Rapelje 3:56.96. 3, Park City 4:08.50. 4, Bridger 4:11.15. 5, Broadview-Lavina 4:18.26.

High jump: 1, Popp, Seth, Park City, 6-00. 5, Kosel, Benjamin, Roberts, 5-02. 6, Pospisil, Baylor, Bridger, J5-02.

Pole vault: 1, Hayes, Wyatt, Absarokee, 8-06. 2, Kosel, Benjamin, Roberts, 8-00. 3, Kosel, Lukas, Roberts, 7-06.

Long jump: 1, Zimdars, Garrett, Park City, 19-01. 3, Nelson, Carson, Fromberg, 17-04.25. 4, Klaassen, Brandon, Bridger, 17-02.75. 

Triple jump: 1, Keating, Chase, Reed Point/R, 41-06.25. 4, Klaassen, Brandon, Bridger, 37-11.25. 

Shot put: 1, Ehrlich, Preston, Roberts, 40-01. 3, Holstein, Erik, Fromberg, 35-01.50. 

Discus: 1, Ehrlich, Preston, Roberts, 107-03.75. 

 

Category:

Upcoming Events

  • Monday, May 20, 2019 - 7:00pm
    Joliet Group meets at the Community Center Monday at 7 p.m.
  • Tuesday, May 21, 2019 - 7:00pm
    Now Group meets at the Bridger United Methodist Church, 222 W. Broadway (west entrance of church) Tuesday at 7 p.m.
  • Thursday, May 23, 2019 - 7:00pm
    Meets every Thursday, 7 p.m. – 8 p.m. at the Red Lodge Area Community Foundation, 122 S. Hauser. It is open to all. 425- 1755.
  • Thursday, May 23, 2019 - 7:00pm
    Clarks Fork Group meets at St. Joseph’s Catholic Hall, north end of Montana Avenue, Thursday at 7 p.m.
  • Friday, May 24, 2019 - 7:00pm
    Rock Creek Group meets Tuesdays and Saturdays at 8 a.m. and Wednesdays and Fridays at 7 p.m. at Calvary Church, 9 N Villard, Red Lodge.
  • Monday, May 27, 2019 - 7:00am
    *American Legion Carbon County Post 17 Memorial Day schedule, May 27 7 a.m. Breakfast at Red Lodge Café 8:30 a.m. Memorial Service at Belfry Cemetery 9:30 a.m. Memorial Service at Bearcreek Cemetery 10:30 a.m. Parade through Red Lodge.  10:15 a.m. Meet at the corner of 14th and Broadway. Following parade there will be a lunch  at the Red Lodge Elk’s Lodge 11 a.m. Memorial Service at Red Lodge Cemetery 1:30 p.m. Parade in Roberts followed by Memorial Service at Roberts Cemetery. For further information contact Kenneth Beggs, Commander Carbon County Post 17 at kenbeggs42@yahoo.com   *The Clarks Fork American Legion Post 71 and the Joliet VFW Post 5748 will be doing Memorial Day services Monday, May 27. Rev. Robert Reed of the Joliet Baptist  Church will be the Speaker of the day.   The schedule for the day will be: 9 a.m. Services at the Gebo Cemetery. 9:30 a.m. March through Fromberg Main St. 10 a.m.   Services at Rockvale Cemetery 11 a.m. Services at Joliet Cemetery 11:30 a.m. March through Joliet Main St. A potluck lunch will be held at the  Joliet Community Center following the services.  Everyone is welcome to come. Any veterans who would like to help who haven’t been contacted can show up at the Gebo Cemetery at 8:45 a.m. Memorial Day or call Rich Pierce at 962-3320 or Jody Stene 962-3779.  

The Carbon County News

Street Address:

11 N. Broadway, Red Lodge, MT 59068

Mailing Address:

P.O. Box 970, Red Lodge, MT 59068

Phone: 406-446-2222

Fax: 406-446-2225

Toll-Free: 800-735-8843

Open: Monday-Friday, from 7 a.m. to 5 p.m.