Palacios takes 3rd in javelin, Kosel 4th in triple at State

Thursday, June 3, 2021
Article Image Alt Text

Bridger's Nikki Roberts gets ready in the shot put.

Article Image Alt Text

Bridger's Dylann Pospisil in the triple jump.

Article Image Alt Text

Mya Goltz, Bridger, competes in the triple jump.

Article Image Alt Text

Photos by Scott Campbell Photography
Benjamin Kosel, Roberts, took 4th in the triple jump at the State C games, Missoula, last week.

By Alastair Baker

News Editor

 

Sal Palacios, Fromberg, placed 3rd in javelin out of a field of 23 competitors at the Montana  High School Association State C meet in Missoula last week. 

Palacios threw 157-07. 

In the triple jump Benjamin Kosel, Roberts, leapt 41-03.75 to place him 4th overall while Bridger’s Jacob Buessing took 7th with a jump of 40-08.50. A total of 25 competitors took part.  

In the 80M run 

Lee Blankenship, Roberts, took 5th with a time of 2:04.80.

Results

Girls 

3200 Meter Run 

1 Kaul, Annie,  Plentywood 11:50.12; 23. Franklin, Angelina, Roberts 16:18.21 

 

300 Meter Hurdles 

1 McColly, Kaitlyn, Hinsdale 46.34 3; 11 Herden, Whitney, Belfry 50.00 

 

 

High Jump 

1 Erickson, Teagan, Saco 5-04.00; 18 DeVries, Emma, Roberts 4-06.00 

 

Long Jump 

1 Clark, Abby, Fort Benton 17-03.50; 13 DeVries, Emma, Roberts 14-08.50,  22 Kuntz, Jermaine, Roberts 13-08.75 

 

Triple Jump 

1 McColly, Kaitlyn, Hinsdale 35-04.00 23 Goltz, Mya, Bridger 28-05.75 

 

Shot Put 

1 Gackle, Jadyn, Fairview 37-05.00; 20 Bear, Kimberly, Roberts 29-09.50; 21 Guffey, Siera, Fromberg 28-02.50; 23 Roberts, Nikki, Bridger 27-06.00 

 

Discus Throw 

1 Kovatch, Klaire, Seeley-Swan 145-11; 17 Guffey, Siera, Fromberg 89-01; 22 Bear, Kimberly 12 Roberts 73-08 2 

Javelin Throw 

1 Reese, Sorren, Clark Fork(A 128-03; 11 Bertolino, Bentley, Roberts 102-04 2 

 

Boys

400 Meter Dash 

1 Hoag, Owen, Seeley-Swan 50.10 3; 16 Blankenship, Lee, Roberts 54.87 

 

800 Meter Run 

1 Lockie, Hayden, Circle 2:00.98; 5 Blankenship, Lee 11 Roberts 2:04.80 

 

1600 Meter Run 

1 Smith, Samuel, Richey-Lambert 4:29.84; 21 Koch, Jack, Roberts 5:12.86; 23 Bickel, Gavyn, Roberts 5:22.49 

3200 Meter Run 

1 Smith, Samuel, Richey-Lambert 9:56.82; 13 Bickel, Gavyn, Roberts 11:09.89; 20 Koch, Jack, Roberts 11:43.60 

 

300 Meter Hurdles 

1 Smith, Tate, Twin Bridges 41.19; 24 Buessing, Jacob, Bridger 47.99 

 

4x400 Meter Relay 

1 Fort Benton ‘A’ 3:31.04 3 1) Bird, Devin 11 2) Diekhans, Hayden 12 3) Marais, Nick 12 4) Ullery, William 12; 24 Roberts ‘A’ 4:04.46 1 1) Young, Kyle 10 2) Allen, Joe 10 3) Bickel, Gavyn 11 4) Blankenship, Lee 11 

Triple Jump 

1 Diekhans, Hayden, Fort Benton 44-11.00; 4 Kosel, Benjamin, Roberts 41-03.75; 7 Buessing, Jacob, Bridger 40-08.50 

 

Shot Put 

1 McDonald, Walker, Seeley-Swan 52-08.25; 21 Althoff, Zach, Bridger 33-06.00 

 

Javelin Throw 

1 Brusven, Cameron, Plentywood 172-03  3 Palacios, Sal, Fromberg 157-07.