Red Lodge boys finish in 4th at Al Walker Memorial meet

Thursday, May 12, 2022
Article Image Alt Text

Photo by Colleen Vomund
Margot Kuntz, Red Lodge, takes part in the triple jump.

Article Image Alt Text

Photo by Colleen Vomund
Riven Moore, Red Lodge, competes in the 300 meter hurdles.

Article Image Alt Text

Photo by Colleen Vomund
Skyler Quenzer, Red Lodge, took first in the 110 meter hurdles.

Article Image Alt Text

By Alastair Baker

News Editor

 

The Al Walker Memorial “Stillwater” Track Meet at the Laurel Sports Complex last weekend saw Red Lodge boys take 4th against a strong field with 50 points. Joliet came in 11th with 16 points and Roberts 17th on 6.

For the girls Joliet led the pack taking 12th with 16 points, then Roberts 17th on 8, Red Lodge 24th with 2.5 and Bridger 25th with 2 points. 

 

Results: 

Girls

1600 Meter Run

1, Plymale, Kelsey, Columbus, 5:46.57; 4, Erickson, Kinley, Joliet, 6:06.18. 

 

300 Meter Hurdles

1, Bradley, Gracie, Colstrip, 47.91. 5, Quenzer, Shaylee, Red Lodge, 51.48. 

 

 

4x100 Meter Relay

1, Shepherd 52.95. 2, Huntley Project 52.98. 3, West Yellowstone 53.99. 4,  Joliet 54.05. 5, Shields Valley 54.06. 6, Ennis 54.63. 

 

High Jump

1, HisBadHorse, Canzas, Colstrip, 5-00. 2, Warburton, Savana, Joliet, 4-10. 

 

Pole Vault

1, Christman, Hannah, Huntley Proj, J9-00. 6, Kuntz, Allie, Red Lodge, J7-00. 

 

Shot Put

1, Whitedirt, Jamie, Colstrip, 44-10. 5, Roberts, 

 Nikki, Bridger, 33-06. 

 

Javelin Throw

1, Carroll, Ashley, Shepherd, 126-03. 2, Bertolino, Bentley, Roberts, 119-08. 

 

 Boys

400 Meter Dash

1, Amunrud, Seth, Manhattan Ch, 54.20. 2, Williams, Bryce, Joliet, 54.79. 

 

800 Meter Run

1, Emineth, Brandon, Red Lodge, 1:59.36. 3, Blankenship, Lee, Roberts, 2:06.15.  5, Williams, Bryce, Joliet, 2:07.65. 

 

1600 Meter Run

1, Arthun, Oren, Manhattan Ch, 4:49.71. 3, Quick, Elijah, Red Lodge, 5:00.66. 

 

3200 Meter Run

1, Emineth, Brandon, Red Lodge, 10:27.77. 

 

110 Meter Hurdles 

 1, Quenzer, Skylar, Red Lodge, 17.43. 

 

300 Meter Hurdles

1, Reynolds, Owen, Red Lodge, 43.81. 

 

4x400 Meter Relay

1, Manhattan (Sargent, Keaton , Pipal, Cole , Cantalupo, Payden , Swan, Michael ), 3:45.26. 2, Manhattan Christian (Triemstra, Christian , Adams, Nathan , Hamilton, Rance , Amunrud, Seth ), 3:46.79. 3, Joliet (Dimond, Ceston  , Nardinger, Caleb , Cline, Jack , Williams, Bryce ), 3:48.08. 4, Harlowton/Ryegate (Martin, David , Glennie, Angus , Mysse, Bergen , Hiner, Romulus ), 3:51.31. 5, Shepherd (Stene, Samuel , Stene, Jon , Moran, Jose ,  MacGillivray, Jaydan ), 3:52.16. 6, Red Lodge (Cook, Chase , Tomlin, Landen , Robinson, Jaiden , Emineth, Brandon ), 3:52.17. 

 

Long Jump

1, Woldstad, Colter, Harlowton/Ry, 20-08. 6, Reynolds, Owen, Red Lodge, 18-11.50. 

Discus Throw

1, Selman, Stran, Huntley Proj, 139-09. 5, Larson, Nolan, Red Lodge, 119-02. 

 

 

 

 

 

Category:

Upcoming Events