Red Lodge boys finish 4th at Divisionals

By 
Alastair Baker
News Editor
Thursday, May 27, 2021
Article Image Alt Text

Brayli Reimer, Red Lodge, took 2nd in the 300m hurdles.

Article Image Alt Text

Boys Mile relay: left to right, Red Lodge's Jaiden Robinson, Rizon Burndt, Owen Reynolds and Jay Jetmore took 1st place.

Article Image Alt Text
Article Image Alt Text
Article Image Alt Text
Article Image Alt Text

Girls mile relay: left to right, Red Lodge's Brayli Reimer, Mackenna Shuck, Aya Moore, Emma Evenson.

The Red Lodge boys team finished with 72 points at the Southern B at Laurel Sports Complex last week giving them an impressive 4th place finish.  The Lady Rams took 9th with 25 points and Joliet girls 14th. 

Red Lodge’s Brayli Reimer took 2nd in the 300m hurdles and Emma Evenson 3rd at the pole vault.

For the boys, Jay Jetmore took 2nd and 3rd in the 100m and 200m, and helped his team to 1st in the 4X400m relay. 

In the discus Corby Mann took top honors.

Spencer Jacobsen almost broke the Red Lodge High School pole vault record at 14-01 as he took first with a 14-00 jump. An attempt at 14-02 just failed him  but State is still to come. 

 

Girls 400 Meter Dash 

 1.Severson, Madeline, Manhattan, 59.75.  6. Reimer, Brayli, Red Lodge, 1:02.76. 

 

Girls 3200 Meter Run 

1. Hemenway, Hallie, Manhattan, 11:49.79. 8. Binando, Brooke, Red Lodge, 13:19.04. 

 

Girls 100 Meter Hurdles 

1. Murphy, Macee, Huntley Proj, 15.47. 4. Evenson, Emma, Red Lodge, 16.75. 5. Reimer, Brayli, Red Lodge, 16.82. 

 

Girls 300 Meter Hurdles 

1. Vandenacre, Havyn, Broadwater, 46.13. 2. Reimer, Brayli, Red Lodge, 47.77. 

 

 Girls 4x100 M Relay 

 1. Sweet Grass County 51.41. 6. Red Lodge (Evenson, Emma 12, Quenzer, Shaylee 9, Reimer, Brayli 10, Shuck, MacKenna 11), 54.48. 

Girls 4x400 Meter Relay 

1. Jefferson 4:26.56. 8. Red Lodge (Moore, Aya 10, Evenson, Emma 12, Shuck, MacKenna 11, Reimer, Brayli 10), 4:38.01. 

 

Girls High Jump 

1. Cooper, Hannah, Huntley Proj, J5-03. 3. Severson, Madeline, Manhattan, J4-10. 4. Warburton, Savana, Joliet,  J4-10. 5.Ketchum, Kameryn, Sweet Grass County, J4-10.

 

Girls Pole Vault 

1. Christman, Hannah, Huntley Proj, J9-00. 3. Evenson, Emma, Red Lodge, J8-00. 3. Severson, Olleca, Manhattan, J8-00. 5. Lindeen, Delayne, Huntley Proj, J8-00. 6. McCauley, Emma, Jefferson, J8-00. 7. Donally, Gretchen, Huntley Proj, J7-06. 7.Binando, Bailey, Red Lodge, J7-06

 

Girls Javelin Throw 

1. Carroll, Ashley, Shepherd, 117-05. 4. Frank, Kitrie, Red Lodge, 104-04. 

 

Boys 100 Meter Dash 

1.Visser, Joey, Jefferson, 11.30. 2. Jetmore, Jay, Red Lodge, 11.44. 

 

Boys 200 Meter Dash 

1. Swan, Michael, Manhattan, 23.10. 3. Jetmore, Jay, Red Lodge, 23.60. 

 

Boys 400 Meter Dash 

1. Barney, Wyatt, Manhattan, 49.67. 5. Jetmore, Jay, Red Lodge, 51.61. 

 

Boys 800 Meter Run 

1. Nelson, Alex, Huntley Proj, 2:04.88. 8. Williams, Bryce, Joliet, 2:12.67. 

 

Boys 1600 Meter Run 

1.  Graves, Kevin, Huntley Proj, 4:44.40. 6. Quick, Elijah, Red Lodge, 4:49.70. 7. Williams, Bryce, Joliet, 4:50.05. 

 

Boys 3200 Meter Run 

1. Vanderby, Layne, Manhattan, 10:31.85. 3. Quick, Elijah, Red Lodge, 10:36.77. 

 

Boys 110 Meter Hurdles 

1. Bouchard, Noah, Huntley Proj, 14.50. 5. Quenzer, Skyler, Red Lodge, 16.31. 

 

Boys 300 Meter Hurdles 

1. Visser, Joey, Jefferson, 39.96. 4. Reynolds, Owen, Red Lodge, 42.03. 6. Quenzer, Skyler, Red Lodge, 43.89. 

 

Boys 4x100 Meter Relay 

1. Jefferson (Morris, Braden 11, Root, Dylan 10, Emter, Michael 10, Visser,  Joey 11), 44.51. 7. Red Lodge (Robinson, Jaiden 9, Lytton, Stran 9, Berndt, Rizon 12, Reynolds, Owen 9), 46.94. 

 

Boys 4x400 Meter Relay 

1. Red Lodge (Reynolds, Owen 9, Robinson, Jaiden 9, Berndt, Rizon 12, Jetmore, Jay 12), 3:34.70. 

 

Boys High Jump 

1. Bouchard, Noah, Huntley Proj, 6-08. 6. Robinson, Jaiden, Red Lodge, J5-08. 

 

Boys Pole Vault 

1. Jacobsen, Spencer, Red Lodge, 14-00. 4. Jetmore, Jay, Red Lodge, 12-00. 

 

Boys Long Jump 

1. Bouchard, Noah, Huntley Proj, 22-05.50. 6. Reynolds, Owen, Red Lodge, 18-08.50. 

 

Boys Triple Jump 

1. Bouchard, Noah, Huntley Proj, 42-06.75. 5. Reynolds, Owen, Red Lodge, 38-11. 

 

Boys Shot Put 

1. Rykal, Wade, Jefferson, 50-08.75. 4. Mann, Corby, Red Lodge, 45-01.25. 

 

Boys Discus Throw 

1. Mann, Corby, Red Lodge, J128-06. 2, Smith, Dylan, Whitehall, J121-04.

Category: